رفتارهای نوزاد چهار ماهه

اشتراک گذاری 1399/08/22 بازدید : 51

درست است که نوزاد شما هم اکنون به 4 ماهگی رسیده و مهارت های بیشتری نسبت به 3ماه قبل کسب کرده است، اما هنوز هم کودکی ناتوان محسوب می شود. لذا باید در نگهداری او هوشیارانه عمل کنید.
نوزاد چهار ماهه نسبت به سه ماه اول تولد خود, توانایی بیشتری کسب کرده است. حالا او قادر است احساساتش را بروز دهد. با توجه به اینکه او در تلاش برای کشف جهان پیرامون خود است به مراقبت های جدی تری نیاز دارد.
نوزاد چهار ماهه در حال رشد بسیار سریع ایی است و این زنگ آماده باشی برای والدین می باشد. نوزادان در این سن دوست دارند بیشتر خود را از طریق لبخند, خنده, حباب درآوردن از دهان و … نشان دهند.
 
رشد نوزاد در چهار ماهگی

در چهار ماهگی, وزن نوزاد به احتمال زیاد, دو برابر وزن تولدش شده است. در صورتی که والدین در مورد تغذیه نوزاد و وزن او نگران هستند و یا نوزاد چهار ماهه وزنی کمتر از وزن تولد دارد, توصیه می شود به پزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

مهارت های حرکتی در چهار ماهگی
نوزادان در این ماه پس از تولد, چابک تر و ماهرتر از قبل شده اند و بیشتر دست های خود را حرکت می دهند. اکنون, دست های او برای حرکت دادن وسیله ی اسباب بازی, با همدیگر عمل می کند. در حقیقت دست های نوزاد ۴ ماهه در حال گرفتن هر چیزی است که نزدیک به اوست و سعی می کند هر شی رنگارنگ و براقی که نزدیکش است را بگیرد. به همین دلیل اکثر نوزادان در این سن, موهای خود را در دست می گیرند. بنابراین به مادران توصیه می شود از آویزان کردن هرگونه گوشواره و گردنبند خودداری کنند چرا که ممکن است کودک به آن ها چنگ بیاندازد و موجب کشیدن و ایجاد درد در آن ناحیه شود.
از دیگر مهارت های حرکتی که نوزاد چهار ماهه قادر است آن را انجام دهد, چشیدن است. در واقع در صورتی که نوزاد بتواند چیزی را در دست بگیرد، اولین کاری که انجام خواهد داد, قرار دادن وسیله در دهانش است. چشیدن یکی از روش هایی است که نوزادان توسط آن جهان پیرامون خود را شناسایی می کنند. این مسئله سبب می شود که نوزادان در این سن, در خطر خفه گی باشند.
به همین دلیل به والدین توصیه می شود اطمینان حاصل کنند که وسایل ریز و خطرناک در نزدیکی نوزاد قرار ندارد.
از چهار ماهگی به بعد نباید سر نوزادان لرزان و یا لق باشد. در این ماه اگر نوزاد را توسط وسایلی حمایتی به حالت نشسته قرار دهید, او قادر است به خوبی سرش را کنترل کند و همچین اگر نوزاد ۴ ماهه را به حالت دراز کشیده و رو به شکم قرار دهید, او قادر است سر و قفسه سینه خود را به حالت قائم نگه دارد.
در صورتی که نوزاد چهار ماهه را به حالت ایستاده روی زمین نگه دارید, مشاهده می کنید که او قادر است با پاهای خود به زمین فشار وارد کرده و لگد بزند.
 
خواب نوزاد در چهار ماهگی
در ماه چهارم, نوزادان به صورت کامل از خواب شبانه لذت می برند و معمولا ۷ تا ۸ ساعت می خوابند. علاوه بر خواب شب, اضافه کردن دو مرتبه خواب نیم روز, برای این نوزادان مفید است و نوزاد چهار ماهه در کل باید ۱۴ تا ۱۶ ساعت در شبانه روز بخوابد.
 
دقت و حواس نوزاد در چهار ماهگی
نوزادان تا ۳ ماهگی, مشکلات زیادی در زمینه ی تشخیص رنگ دارند,  به همین علت است که آن ها به رنگ های روشن و سیاه- سفید علاقه بیشتری نشان می دهند. در چهار ماهگی, بینایی نوزادان بهتر از سه ماهه اول می شود و آن ها می توانند تضاد رنگ ها را به صورت ظریف تر تشخیص دهند برای مثال آن ها دکمه قرمز رنگ را بر روی لباس قرمز رنگ تشخیص می دهد. نوزاد ۴ ماهه همچنین می تواند سرتاسر اتاق را مشاهده کند, با این حال آن ها هنوز به دنبال کردن افرادی که در نزدیکی آن ها قرار دارند, علاقه بیشتری دارند.
چشم نوزادان در این ماه باید به آرامی با همدیگر حرکت کند و اشیاء و افرادی را که در نزدیکی او قرار دارند را دنبال کند. به والدین توصیه می شود در صورت مشاهده هر گونه مشکلات بینایی و لوچی چشم نوزاد, سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنند.
نوزادان در این سن ممکن است دچار تغییرات در رنگ چشم شوند و چشمان با رنگ روشن ممکن است به رنگ تیره تری تبدیل شود. این تغییر رنگ تا حدود شش ماهگی طبیعی است.

تغذیه در چهار ماهگی
بسیاری از متخصصان, تغذیه غیر شیر مادر را تا شش ماهگی توصیه نمی کنند. اما بسته به اندازه کودک ممکن است این نظر تغییر کند مثلا نوزادان بزرگتر ممکن است تنها با شیر مادر سیر نشوند و آمادگی برای دریافت مواد غذایی به جز شیر مادر را داشته باشند, در این صورت احتمال دارد متخصص اجازه ی شروع غذای کمکی به نوزاد را بدهد.
اولین غذای نوزادان باید مخلوطی از شیر و برنج غنی شده از آهن باشد. غذای نوزاد را باید رقیق درست کرد تا کودک قادر به خوردن آن باشد.
 
ارتباطات نوزاد چهار ماهه
در چهار ماهگی, نوزاد خود را به عنوان فردی منحصر به فرد کشف و تشخیص می دهد. اکنون نوزاد به عکس العمل های افراد پیرامون خود, در برابر واکنش هایش توجه می کند. حالا او متوجه می شود زمانی که گریه کند, افراد سریعا به سمت او می آیند و زمانی که چیزی به زمین می افتد, افراد اقدام به برداشتن آن از روی زمین می کنند. بسیاری از نوزادان در این سن اقدام به انداختن اشیاء روی زمین می کنند و برداشتن بارها و بارها اشیاء توسط والدین برای ان ها لذت بخش است.
نوزادان در این سن در حال یادگیری برای برقراری ارتباط موثر هستند. نوزاد چهار ماهه خود را از طریق لبخند, خنده, حباب در آوردن از دهان و ایجاد سرو صدا نشان می دهد. همچنین والدین در این ماه متوجه خواهند شد که نوزاد آن ها قادر به استفاده از صورت خود برای بیان طیف وسیعی از احساساتش است و این احساسات را با خنده, گریه و حالت تعجب بازگو می کند. همچنین نوزادان در این ماه در حال یادگیری خواندن احساسات از روی صورت و صدا می باشند.
 
نکاتی در مورد مراقبت های نوزاد  چهار ماهه
به والدین توصیه می شود به منظور تجربه و کشف بیشتر جهان توسط نوزاد خود, تعدادی اسباب بازی یا وسایلی مانند کتاب های لمسی به نوزاد بدهند تا نوزاد با آن ها آشنا شود. این کار برای تکلم کودک در ماه های آینده مفید است.
به والدین توصیه می شود هر روز چند دقیقه صرف صحبت کردن و یا آواز خواندن برای کودک خود کنید. در این حالت, عشق شما به نوزاد منتقل می شود و او احساس خوبی پیدا می کند و از شنیدن صدای شما لذت می برد.
با توجه به موارد بیان شده, اگرچه نوزاد چهار ماهه قادر به خزیدن نمی باشد اما مراقبت از او در برابر اشیاء ایی که پیرامونش قرار دارند, مسئله جدی می باشد.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
تا 4 ماهگی کودکان یاد گرفته اند که تقریباً دور خودشان بچرخند. به همین دلیل وقتی شما کودکتان را به روی شکم می خوابانید، او قادر خواهد بود که به صورت اریب به سمت جلو حرکت کند.
او این کار را با خزیدن توسط پاها و بازوهایش انجام می دهد. از کمک کردن به وی برای حرکت بیشتر، لذت ببرید:
- یک پتو روی چمن بیندازید . کودکتان را روی شکم بر روی آن بخوابانید. با بلند کردن دو طرف پتو به او کمک کنید تا غلت بزند و حرکت چرخشی از سمت شکم به سمت پشت داشته باشد و بدین صورت غلتیدن را تمرین کند.
- تعدادی از اسباب بازی هایش را بردارید و روی زمین مقابل او در فاصله ای قرار دهید که برای دسترسی به آنها، ناچار شود به سمت جلو بخزد.
- تمرین پای قورباغه با او انجام دهید. همانطور که او خوابیده پاهایش را به صورت پای قورباغه حرکت دهید، این کار کودک را تشویق به خزیدن می کند.
برای این منظور همان طور که روی شکم خوابیده، زانوهایش را خم کرده و سپس پاهایش را از او دور کنید. در همین حین زانوهای او را راست کرده و سپس پاهایش را به سمت عقب بکشید.
- کودک را از کمر گرفته و به سمت بالا و پایین حرکت دهید و سپس او را در وضعیت ثابت به طور قائم در هوا نگه دارید. با این کار شما هر دو با هم ورزش خواهید کرد.
- در حالی که کودک روی سطحی صاف خوابیده، یک بالش کوچک زیر شکمش قرار دهید. این کار عضلات گردن و بازوهایش را تقویت می کند.

نکته
برخلاف باور عمومی، ایستادن کودک روی پاهایش قبل از اینکه کاملاً بتواند وزنش را روی پاها تحمل کند، باعث ایجاد پاهای پرانتزی و انحراف و خمیدگی در پاهای وی نمی شود.
تقویت حواس کودک 4 ماهه
کودک قبل از 4 ماهگی تنها قادر به دیدن اشیا در فاصله ی 20 تا 30 سانتی متری است. اما پس از چهار ماهگی زاویه ی دیدش تغییر یافته و بینایی اش قوی تر میشود.
اگرچه او الان بهتر می بیند ، اما هنوز هم وسیله ی اصلی شناخت چیزهای دور و برش ، دهانش می باشد. با کمک کردن به کودکتان و تقویت حواس او از بودن با او لذت ببرید :

مراحل و گام ها
1 . برای کودکتان آواز بخوانید و با توجه به عکس العمل های او ریتم های متفاوتی را امتحان کنید. بعضی از کودکان از آوازهایی با ریتم تند ، لذت می برند اما بیشتر آنها از آوازهای آرام که باعث آرامش آنها میشوند ، خوششان می آید.
2 . از یک صندلی گهواره ای ، تاب و یا صندلی مخصوص نوزاد استفاده کنید تا کودک بتواند بالاتر از سطح زمین قرار گرفته و دنیای اطرافش را از زاویه دیگری تماشا کند.
حالت ها و وضعیت های مختلفی را برای نشستن او امتحان کنید و ببینید که از کدام یک بیشتر خوشش می آید.
3 . با گره زدن پارچه هایی از جنس های مختلف ، یک توپ بسازید . او از گرفتن توپ و لمس پارچه های مختلف ، لذت خواهد برد. با اضافه کردن یک زنگوله یا هر جسم صدادار دیگری ، لذت بازی با توپ را برای او بیشتر کنید.
4 . جوراب هایی با رنگ های شاد و تند به پاهای او کنید. بعد از مدتی او قادر خواهد بود که هر وقت آنها را می بیند ، خم شده و آن ها را بگیرد.
5 . یک آینه ی کوچک در مقابل او قرار دهید. البته وقتی که او این قدر قوی شده باشد که بتواند وزنش را روی ساعد و مچش قرار داده و شانه هایش را از زمین بلند کند. او از نگاه کردن به تصویر خودش در آینه لذت خواهد برد.
در 4 ماهگی باید به نوزاد واکسن تزریق شود. واکسن ۴ ماهگی نوزاد به ران پا تزریق می شود. این واکسن درد زیادی دارد و در مواردی نیز ممکن است به هر دو پای نوزاد تزریق شود.

 

منبع : https://niniban.com/fa/news/156832/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF