تغذیه همزمان نوزاد با شیرمادر و شیرخشک

اشتراک گذاری 1399/08/22 بازدید : 87

اگرچه در تمامی منابع پزشکی همواره توصیه می شود که بهترین غذا برای نوزاد فقط و فقط شیر مادر است. اما در برخی شرایط مانند کم بودن شیر مادر، وزن گیری نامناسب نوزاد، دوقلویی و ...  تغذیه با شیر مادر و شیر خشک به صورت همزمان ضرورت پیدا می کند. اما این کار خصوصا در روزهای ابتدایی ممکن است شما را با چالش هایی مواجه کند. برای کسب اطلاعات کامل درمورد نکات مرتبط با تغذیه همزمان با شیر مادر و شیر خشک تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

شروع استفاده از شیر خشک

اگر به هر دلیلی نمی توانید به نوزادتان شیردهی کنید،‌ پزشکان توصیه می‌کنند حداقل یک ماه قبل از شروع شیر خشک، به کودک شیر خودتان را بدهید. این انتظار ۴ هفته‌ای،‌ برای شما فرصت مناسبی است تا شیر سالم تولید کنید و در اختیار کودک قرار دهید و از تغذیه مناسب کودک اطمینان حاصل کنید. در این مرحله،‌ می‌توانید درصورت نیاز به آرامی شیر خشک را شروع کنید. قبل از انتخاب شیر خشک برای کودک،‌ حتما با متخصص اطفال مشورت کنید. بسیاری از پزشکان، برای سال اول تولد  کودک‌ شیر خشک‌ های غنی شده با آّهن را تجویز می‌کنند.

اگر نوزاد بعد از مصرف شیر خشک، دچار خارش، استفراغ، اسهال، گریه‌های شدید، بی‌قراری یا نفخ شد،‌ حتما به شیرخشک آلرژی دارد. از مصرف شیر خشک خودداری کنید و از پزشک اطفال بخواهید نوع دیگری از شیر خشک را تجویز کند. اگر نوزاد را تنها با شیر خود تغذیه می‌کنید، دادن مکمل می‌تواند تغییری در روند زندگی هر دوی شما ایجاد کند. این راهکارها می‌تواند به این تغییر کمک کند:

 شیر خودتان و شیر خشک را به طور جداگانه به کودک بدهید

برای تغذیه همزمان نوزاد با شیر مادر و شیر خشک با اینکه مخلوط کردن شیر خودتان با شیر خشک در یک بطری اشکالی ندارد، ولی اگر فرزندتان همه بطری را نخورد، شیر شما هدر خواهد رفت. در صورت امکان، ابتدا شیر خودتان را بدهید و در ادامه از شیر خشک استفاده کنید.

 با روزی یک یا دو بطری شیر خشک شروع کنید

هر روز، بدن شما،‌ طبق مفهوم عرضه و تقاضا شیر تولید می‌کند. بنابراین وقتی مصرف مکمل را شروع می‌کنید، بر تولید شیر شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر مکمل را هفته‌ای یک تا دو بطری به کودک بدهید، بر تولید شیر شما تاثیر نخواهد گذاشت. اما اگر روزی،‌ یک تا بطری شیر خشک به کودک بدهید، شیر شما کم‌کم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین قبل از تصمیم به دادن شیر خشک همراه شیر مادر این نکته را نیز مد نظر قرار دهید.

به آرامی مصرف شیر خشک را بالا ببرید

هنگامی‌که مصرف شیر خشک کمکی را به ناگهان زیاد می‌کنید، مشکلاتی مانند تورم سینه و مسدود شدن مجرای شیر اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است برای کودک مشکلات گوارشی به وجود آید.

برای دادن شیر خشک همراه شیر مادر به نوزاد، دوشیدن شیر یا ماساژ سینه فراموش نشود

اینکار هم باعث ادامه تولید شیر در سینه‌های شما می‌شود و هم از مشکلات شایع شیردهی هنگام قطع شیردهی ‌ جلوگیری می‌کند.‌ دوشیدن مقداری از شیر باعث جلوگیری از تورم سینه می‌شود. همچنین می‌توانید از شیر دوشیده شده در زمان دیگری استفاده کنید. بستگی دارد شیر را کجا نگهداری کنید، شیر دوشیده شده در فریزر تا یک سال قابل نگهداری است.(روش های نگهداری و گرم کردن شیر مادر)

اضافه کردن شیرخشک چه تاثیری روی نوزاد می‌گذارد؟

نکته دیگر در تغذیه با شیر مادر و شیر خشک به صورت همزمان، توجه به واکنش نوزاد است. اگر کودک را با شیر خود تغذیه می‌کنید و شروع به اضافه کردن شیر خشک کرده‌اید، باید به چند نکته توجه کنید.

نگرفتن بطری

در شروع تغذیه با شیر مادر و شیر خشک به صورت همزمان، ممکن است کودک بطری را قبول نکند، خصوصا اگر شما بخواهید به او غذا بدهید. بهتر است اینکار را همسر شما یا هر کس دیگری که از کودک مراقبت می‌کند،‌ انجام بدهد. برخلاف شیر خوردن از سینه مادر که برای نوزاد راحت است، ‌ممکن است برخی از نوزادان در شیر خوردن از بطری مشکل داشته باشند، یا برخی از کودکان از طعم شیر خشک خوششان نیاید.

فواصل شیرخوردن را طولانی‌تر کنید

در تغذیه نوزاد با شیر مادر و شیر خشک از آنجایی‌که هضم شیر مادر برای کودک راحت‌تر از شیر خشک است، کودک با مصرف شیرخشک، مدت زمان بیشتری سیر خواهد بود. او ممکن است به سرعت قبل که شیر مادر می‌خورد ‌گرسنه نشود.

پرهیز از سینه مادر

بعد از مدتی،‌ کودک به بطری عادت می‌کند و دیگر از بطری دوری نخواهد کرد. در این زمان ممکن است با مشکل دیگری مواجه شوید و‌ کودک دیگر سینه شما را نگیرد. زیرا شیر خوردن از سینه مادر‌ برای او سخت‌تر است و کودک شیر خوردن از بطری را ترجیح می‌دهد و با آن احساس رضایت بیشتری می‌کند.

تغییر در کار کردن شکم نوزاد

در تغذیه نوزاد با شیر مادر همراه با شیر خشک توجه داشتته باشید که اضافه کردن شیر خشک به تغذیه کودک،‌ شکل، رنگ و غلظت مدفوع کودک را تغییر می‌دهد. ممکن است، سفت‌تر و تیره‌تر شود و نسبت به قبل بوی بیشتری بدهد. کودک ممکن است به دفعات کمتری اجابت مزاج داشته باشد.
سخن آخر درمورد تغذیه با شیر مادر و شیر خشک

هدف نهایی هر پدر و مادری،‌ داشتن کودکی خوشحال و سالم با رشد و نمو خوب است. اگر بتوانید فقط از شیر خود نوزاد را تغذیه کنید بسیار عالی خواهد بود. ولی این امر برای هر مادری امکان‌پذیر نیست. لازم نیست این‌طور باشد که شیر مادر و لا غیر. شرایط هر نوزاد منحصر به فرد است و ترکیب شیر مادر و شیرخشک ممکن است برای خانواده شما بهترین گزینه باشد.

 

منبع : https://niniplus.com/post/4108-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%B4%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86